Przejdź do głównej zawartości

Jak pracować w projekcie

Praca projektowa to sposób realizacji zadań wykorzystywany w wielu firmach. Pracownicy dzieleni są na poszczególne zespoły, którym przypisuje się określone zadania do wykonania.

Nad sprawnym przeprowadzeniem całego procesu czuwa doświadczony manager, który troszczy się o to, aby wszelkie projekty zostały zamknięte w wyznaczonym terminie. Nieco inaczej wygląda ta kwestia w firmach wykorzystujących tradycyjne techniki zarządzania, a odmiennie kształtuje się w przedsiębiorstwach wykorzystujących techniki zwinne.

Agile szkolenia - czyli jak sprawnie działać w zespole

Zwinne metodyki zarządzania to odpowiedź na potrzeby przede wszystkim branży informatycznej. Projekty programistyczne cechują sie swoistymi cechami i tradycyjne zarządzanie w ich przypadku się po prostu nie sprawdza. Trzeba było sięgnąć po inne metody, o zupełnie odmiennym systemie postrzegania nie tylko samego produktu końcowego, lecz także klienta. Szkolenie Scrum może pozwolić zrozumieć, jak działa na skomplikowana maszyneria.

Role w zespole Scrumowym

Zwinne metodologie zarządzania wprowadzają podział na zespoły. Nie ma w tym nic dziwnego - wszak i przy tradycyjnych projektach pracowano w niewielkich grupach. Jednak te zespoły nieco się od różnią od tych tradycyjnych.

Wyróżnić w nich można takie elementy składowe jak product owner, scrum master czy scrum developer. Jeżeli ktoś ma aspiracje, aby stać się częścią takiego zespołu, to powinien zaczać rozwijać swojej umiejętności na dedykowanych szkoleniach. Można się na nich bardzo wiele nauczyć.


Zobacz blog o Agile i Scrum: https://did.edu.pl/jak-zarzadzac-projektami-wedlug-metodyki-agile/


Szkolenia scrum master, szkolenia scrum developer, szkolenia scrum product owner to bardzo ciekawe propozycje. Szkolenia certyfikowane są istotnym elementem każdego CV. Praca przy projektach wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego osoby, które są przy nich zatrudniane, przechodzą szczegółową selekcję.

Im większą wiedzą i doświadczeniem mogą się pochwalić, tym lepiej. Dzięki szkoleniom można się rozwijać, a to właśnie rozwój jest motorem napędowym, który pozwala odnosić sukcesy w pracy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Walidacja

Aby leki były dopuszczone do obrotu muszą przejść naprawdę dużą ilość badań i testów. Bardzo ważna jest tutaj walidacja i cały proces z nią związany. Jego obowiązkiem jest udowodnienie, że każde działania są zgodne z aneksem 15 gmp.

Działania rekrutera

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba była się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.

Umiejętności miękkie

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W ostatnich czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to teraz te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to stanowiska na które aplikujemy. Zapoznaj się z innymi artykułami: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stop