Przejdź do głównej zawartości

Czas pracy

Oczywistym jest, że dla pracowników należy wyliczyć obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Wymiar ten oznacza konkretną liczba godzin do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Wymiar czasu pracy zależy od tego, jakie dni przypadają w danych miesiącach w roku kalendarzowym oraz jak umiejscowione są w nich święta. W 2019 roku święta nie przypadają w sobotę i nie obniżają wymiaru czasu pracy. Wystąpią święta przypadające w niedzielę, które nie obniżają wymiaru czasu pracy oraz święta przypadające w dniach od poniedziałku do piątku, które taki wymiar pomniejszają.

Wymiar czasu pracy nie zależy od systemu czasu pracy oraz rozkładu czasu pracy, w którym pracownik wykonuje swoje obowiązki. Prawidłowe rozplanowanie czasu pracy zawsze powinno poruszać się od prawidłowego ustalenia wymiaru. A to jak ustalić wymiar czasu pracy? Na owo pytanie zapewne odpowie czas pracy szkolenie.


Ciekawe: https://docze.pisz.pl/administracja-samorzadowa

Po przeprowadzonym szkoleniu osoby przebywające w nim udział zapewne dowiedzą się, iż zawsze znajduje się go w taki sam sposób. Szczegółowe reguły obliczania ilości godzin, jakie człowiek jest do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym zawarte są w art. 130 kodeksu pracy. Należy pomnoży 40 godzin przez pełne tygodnie pracy, rozumiane jako 7 kolejnych dni, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, a następnie dodać iloczyn 8 godzin i dni "wystających" poza pełne tygodnie pracy przypadających od poniedziałku do piątku. W następnym kroku należy odjąć iloczyn 8 godzin i świąt przypadających od poniedziałku do soboty.

Planując pracę w miesięcznym okresie rozliczeniowym, należy pamiętać, że nie należy mieć jej daleko niż to pochodzi z wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu. W przypadku gdy pracodawca zaplanuje mniejszą liczę godzin do przepracowania, mimo niedopracowania przez pracownika czasu pracy, będzie musiał zapłacić mu wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar.

Do końcu prawidłowego naliczenia wynagrodzenia w tym również wielu innych przypadkach wymagana jest znajomość stosownych przepisów. Dlatego też udział pracowników działów kadr zaś płac w szkoleniach kodeks pracy szkolenia, oraz szkolenia z prawa pracy jest bardzo istotny.
Podsumowując można powiedzieć, że obliczając wymiar czasu pracy należy pamiętać, że charakteryzuje się go zawsze dla pełnego okresu rozliczeniowego, nie zaś dla poszczególnych miesięcy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Walidacja

Aby leki były dopuszczone do obrotu muszą przejść naprawdę dużą ilość badań i testów. Bardzo ważna jest tutaj walidacja i cały proces z nią związany. Jego obowiązkiem jest udowodnienie, że każde działania są zgodne z aneksem 15 gmp.

Działania rekrutera

Aby proces rekrutacji nowego pracownika przebiegł pomyślnie, należy przede wszystkim jasno i tak określić, czym ta osoba była się zajmować oraz które są wymagania co do jej wykształcenia, umiejętności, doświadczenia zawodowego a czasem nawet bycia pewnych cech charakteru niezbędnych z punktu widzenia rekrutującego.

Umiejętności miękkie

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego i czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia. Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać. W ostatnich czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to teraz te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to stanowiska na które aplikujemy. Zapoznaj się z innymi artykułami: Szkolenie ze sprzedaży Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stop